Берегиня здоров’я нації

До 100-річчя від дня народження Любові Трохимівни Малої

Лікар – це помічник природи
К.Галєн


Любов Трохимівна Малая (13.01.1919–14.04.2003) – видатний український вчений, кардіолог і терапевт. Доктор медичних наук (1954), професор (1955), академік Національної академії наук України (1992) та Академії медичних наук України (1993), Герой Соціалістичної Праці (1979), Герой України (1999), лауреат Державної премії СРСР (1980) та Державної премії України (2003, посмертно), заслужений діяч науки УРСР (1968), засновник і перший директор Інституту терапії АМН України (1981–2003), завідувачка кафедри госпітальної терапії та клінічної фармакотерапії Харківського державного медичного університету (1955–2003).
Почесний громадянин м. Харків (1999), громадська діячка.

Академік Л.Т.Малая була прекрасним організатором. У 70-ті рр. ХХ століття вона перша в Україні впровадила в практику систему поетапного лікування хворих з інфарктом міокарда (стаціонарний, санаторно-курортний і амбулаторно-поліклінічний етапи). За її ініціативою в структуру кардіологічної допомоги населенню Харкова були введені кардіологічні бригади швидкої допомоги, реабілітаційні відділення в лікарнях, приміський кардіологічний санаторій. У 1981 р. в Харкові завдяки творчій енергії Л.Т.Малої було відкрито філію Київського НДІ кардіології ім. акад. Н.Д.Стражеска. Для забезпечення єдиного методологічного і організаційного керівництва у структурі терапевтичної допомоги Східного регіону України на його базі у 1986 р. створено єдиний в Україні Науково-дослідний інститут терапії Міністерства охорони здоров’я, а з 1993 р. – Інститут терапії АМН України, який вона очолювала до кінця життя.

Під керівництвом Любові Трохимівни в умовах відділень реанімації хворим з інфарктом міокарда вперше стали проводити системний тромболізис препаратом стрептаза (1984 р.). Смертність від інфаркту міокарда в клініках нашого міста у ці роки була вдвічі менше ніж в цілому по Україні.

Харків’яни вшановують пам’ять Любові Трохимівни Малої: її ім’я носять Інститут терапії та вулиця у Харкові; меморіальні дошки встановлено на будівлі Інституту терапії та ХНМУ, в яких вона працювала багато років та на домі, в якому жила; відкрито бронзовий пам’ятник на її могилі.

На виставці представлені книги минулих років і нові видання, які нещодавно поповнили фонд нашої бібліотеки. Статті з деяких книг відскановані, щоб у повній мірі розкрити багатогранність таланту, красу душі і дивовижну працездатність ювіляра. Ці видання позначені зірочкою (*).

 

 

 

Лікар, вчений, громадський діяч

Перед великим розумом я схиляю голову,
перед великим серцем – схиляю коліна
В. Гюго


Інформацію про життя і наукову діяльність академіка Л.Т.Малої внесено до багатьох енциклопедій, довідників, біографічних та бібліографічних видань:

 

85 років з дня народження Любові Трохимівни Малої
Книга Пам’яті України. Харківська область
Мала Любов Трохимівна
Малая Любовь Трофимовна
Малая Любовь Трофимовна
Малая Л.Т. 60 лет научно-педагогической лечебной и общественной деятельности
Харькову – 350. 500 влиятельных личностей
Мала Любов Трохимівна Бабак О.Я.
Малая Любов Трохимівна Робак І.
Мала Любов Трохимівна Фадєєнко Г.Д.
Малая Любовь Трофимовна Черненко В.Д.

 

Життя віддане людям

… Чуть не с каменного века
Не было почётнее судьбы,
Чем сражаться в пламени борьбы
За спасенье жизни человека
Э.Асадов

 

Малая Любовь Трофимовна Дикань А.
Малая Любовь Трофимовна Карнацевич В.Л.
Малая Любов Трохимівна Кравчун П.Г.
Малая Любов Трохимівна Кравчун П.Г.
Видатні лікарі Харківщини Кушнарьов Є.П.
Все остается людям Ларьков Н.С.
Малая Любовь Трофимовна Петрова З.П.

 

Наукова діяльність

Обравши мету, йди до неї усім серцем
Конфуцій


Академік Л.Т.Малая – засновник сучасної школи терапевтів і кардіологів, автор понад 700 наукових праць, 32 монографій. ЇЇ наукові розробки захищені 25 охоронними документами, 5 авторськими свідоцтвами, 20 патентами України та інших країн.

Під її керівництвом захистили дисертації 36 докторів і 188 кандидатів медичних наук. За цикл фундаментальних праць з кардіології Л.Т.Малая була посмертно удостоєна Державної премії України (2003).

Основні напрями наукової діяльності академіка Л.Т.Малої – терапія та кардіологія. Монографії Л.Т.Малої стали дуже важливими для багатьох поколінь лікарів. Її наукова і суспільна діяльність отримала й світове визнання – Біографічний інститут США удостоїв почесним званням «Людина року» (1996) і нагородив «Міжнародним культурним дипломом шани» (1997), Міжнародний Європейський біографічний центр (Кембридж, Великобританія) у 1998 р. включив її ім’я у видання «2000 видатних вчених XX століття».

 

Закономерности, диагностика и медикаментозная оптимизация осложненных форм заживления инфаркта миокарда Малая Л.Т.
Лечение болезней сердца и сосудов Малая Л.Т.
Микроциркуляция в кардиологии Малая Л.Т.
Терапия. Заболевания сердечно-сосудистой системы Малая Л.Т.
Хроническая сердечная недостаточность: достижения, проблемы, перспективы Малая Л.Т.
Эндотелиальная дисфункция при патологии сердечно-сосудистой системы Малая Л.Т.
Корисні посилання

   Виставку підготовлено у 2019 році

   

  Віртуальні виставки

  Всі виставки

  Copyright © ХОУНБ, 2001-2022   ::   info@library.kharkov.ua

  61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16