Я тобою, Україно, живу...

До 100-річчя від дня народження Петра Тимофійовича Тронька

Все, що мав у житю,
він віддав
Для одної ідеї,
І горів, і яснів, і страждав,
І трудився для неї.
Іван Франко.


Тронько Петро Тимофійович (12.07.1915–12.09.2011 рр.)

Герой України, доктор історичних наук, професор, академік Національної академії наук України, Віце-президент Асоціації історичних міст України, політичний, громадський і культурний діяч. Почесний громадянин Києва, Харкова, Богодухова.

Петро Тимофійович належить до постатей, які символізують собою цілу епоху, уособлюють поступ української наукової думки. Серед його найбільших досягнень – керівництво проектом видання унікальної 26-томної “Історії міст і сіл Української РСР”, започаткування 28-томного “Зводу пам’яток історії та культури України”. Він – автор (співавтор) понад 700 праць, зокрема книг: “В боях за Вітчизну” (1959), “Подвиг твоїх батьків” (1969), “Культура – всенародне надбання” (1977), “Летопись дружбы и братства” (1981), “Репресоване краєзнавство (20-30-і рр.)” (1991, голова автор. колективу), “Краєзнавство у відродженні духовності та культури” (1994), “З любов’ю до України” (1995), “Тернистим шляхом до храму” (1999, співавт.), “Історичне краєзнавство: крок у нове тисячоліття” (2000), “Згадаймо всіх поіменно…” (2001), “Що ми залишимо нащадкам?” (2008) та ін.
Головний редактор журналу “Краєзнавство”, голова головної редколегії науково-документальної серії книг “Реабілітовані історією”, Почесний головний редактор журналу “Пам’ятки України”.
Заслуга П.Т.Тронька – відродження Всеукраїнської спілки краєзнавців, організація роботи Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, побудова меморіального комплексу на острові Хортиця та створення унікального Музею народної архітектури та побуту України, відновлення зруйнованих пам’яток мистецтва та культури тощо.
На виставці представлені книги минулих років і нові видання, які нещодавно поповнили фонд нашої бібліотеки.

 

 

 

Пережите вкарбоване назавжди

“Наша перемога – це ні з чим не зрівнянна реальна легенда. якої не знав світ, це титанічний подвиг воїнів старшого і молодшого поколінь, це рани і смерть братів і сестер, котрі не шкодували життя в ім’я тих, хто живе і трудиться нині.“
П.Т.Тронько


П.Т.Тронько – видатний літописець бойової і трудової слави покоління 40-х років. З перших днів війни Петро Тимофійович перебував у діючій армії.

 

Народная война в тылу фашистских оккупантов на Украине 1941–1945 годов. Борьба в подполье
Советская Украина в годы Великой Отечественной войны
Навічно в пам’яті народній Тронько П.
Бессмертие подвига Тронько П.Т.
Увічнена історія України Тронько П.Т.
Згадаймо всіх поіменно... Тронько П.Т.

 

Літописець краєзнавства

“Байдужих у краєзнавстві немає і бути не може,
тому що предмет дослідження тут осяяний
святим почуттям любові”
П.Тронько


Сфера наукових інтересів П.Т.Тронька надзвичайно широка. Пріоритетне коло його пошуків – все те, що пов’язане з історією та історичною пам’яттю.

 

Енциклопедія історії України
Історія міст і сіл Української РСР
Краєзнавство
Реабілітовані історією. Харківська область
Краєзнавство у відродженні духовності та культури Тронько П.Т.
Летопись дружбы и братства Тронько П.Т.

 

Слобожанські обрії Петра Тронька

“Він народився на українській, слобожанській землі і зберіг вірність і відданість їй протягом всього життя. І в часи лихоліття, і в часи великих перетворень, як справжній син, віддавав рідній неньці Україні і свою кров, і життя, і талант.”
В.Резнікова


У районному краєзнавчому музеї відкрито розділ експозиції, присвячений Петру Тимофійовичу. В експозиції представлено біографію земляка, деякі з його наукових праць, фотодокументи.

 

П.Тронько вшанував пам’ять про першу вчительку
Академік і Людина
Пишаємось земляком
Стежками слави ...
Людина – легенда
Великий Патріот
Зустрічі з Троньком
Герой України, історик, академік
Працював на Україну

 

І це все про нього...

“Коли роздумуєш над джерелами довголіття великої, але плідної діяльності П.Т Тронька, приходиш до єдиного висновку: джерелом його набутків, зусиль і таланту вченого є синівська любов до матері-України”
Олесь Гончар


Впродовж щонайменше півстоліття найпомітніші події культури та духовного розвитку України тією чи іншою мірою пов’язані з П.Т. Троньком. Все його життя – взірець праці для народу. Він присвятив своє життя державотворенню, збереженню історико-культурн

 

Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України
Петро Тимофійович Тронько
Петро Тимофійович Тронько
Що ми залишимо нащадкам?
Я тобою, Україно, живу...
Корисні посилання

   Виставку підготовлено у 2015 році

   

  Віртуальні виставки

  Всі виставки

  Copyright © ХОУНБ, 2001-2022   ::   info@library.kharkov.ua

  61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16