13/04/2016 / Красноградський р-н

Патріотичне виховання у Красноградській районній бібліотеці

Сьогодні, в умовах розбудови України як суверенної держави, перед бібліотеками стоїть відповідальне завдання – виховання патріота, свідомого громадянина держави, який прагнутиме волі та відстоюватиме свободу і територіальну цілісність, проявлятиме високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію на прикладах героїв Другої світової війни, героїв Небесної Сотні, українських військових, добровольців, волонтерів.

 

 

Патріотичне виховання у Красноградській районній бібліотеці проходить через комплекс заходів, направлений на національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни.
В історії становлення незалежності і соборності України особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день з?єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День незалежності і соборності України.
Ця подія ознаменувала здійснення віковічних мрій багатьох поколінь українців. Адже соборність нашої держави означає цілісність рідної землі та єдність наших прагнень на шляху до розбудови квітучої заможної України. Взаємна готовність працювати над тим, аби у нашому спільному домі панували мир, злагода і благополуччя, невіддільні від почуття національної свободи та гідності.
Заходи до таких визначних дат є традиційними для нашої бібліотеки. Так, до Дня соборності України щорічно проводиться свято «Моя Україна – єдина соборна держава». Цього року у рамках свята студенти Красноградського медичного коледжу читали вірші про Україну та переглянули документальний фільм «Акт злуки: відтворення історичної правди». Активність юнаків і дівчат, проявлені у ході підготовки та проведення заходу, підтверджує, що всі ми – представники мужнього сильного українського народу, незалежно від поглядів і переконань. Тож, усі разом маємо стати активними творцями власного майбутнього.
Зважаючи на вкрай непросту ситуацію, в якій перебуває наша держава, надзвичайно важливим є формування у дітей відчуття приналежності до України, особистої відповідальності за долю держави й українського народу, виховання поваги до державних символів, шанобливого ставлення до традицій і культури представників усіх національностей, що населяють нашу державу. Це вже не просто данина традиції, а можливість проявити силу патріотизму, згадати зусилля і втрати, з якими наші пращури відстоювали право на свою свободу, а сьогодні наші брати захищають суверенітет і цілісність держави.
До дня збройних сил України в бібліотеці проводяться такі заходи, як, наприклад, усний журнал «На захист рідної землі». Мета подібних заходів: виховати глибокі патріотичні почуття, причетність і відповідальність за все, що відбувається в країні, вдячність тим, хто віддав за неї життя. Зазвичай запрошуються учасники-земляки, які захищають незалежність нашої держави на сході України. Такі зустрічі нікого не залишають байдужими. Особливо вразило молодь спогади лікаря-хірурга, який розповів про умови польового шпиталю. Учні школи читали вірші та передали малюнки та листи на передову.
Тема козаччини завжди була чи не найважливішим фактором національно-патріотичного виховання. Сьогодні традиції українського козацтва усе ширше завойовують душі і серця своїх нащадків. Увагу читачів привернув літературно-музичний вечір «З козаків беремо приклад», в рамках якого був проведений лицарський конкурс «Нумо, козачата», звучали українські пісні, організована книжкова виставка «Козацька слава не вмре, не поляже».
Не можна оминути і такі сторінки історії, як боротьба нашого народу за державність, соборність України та події під Крутами. До цього дня було проведено історико-патріотичний вечір «Крути: честь і трагедія України».
Своєрідною складовою патріотичного виховання підростаючого покоління є краєзнавча робота бібліотек, спрямована на донесення кожній віковій групі читачів в найдоступнішій формі відомостей про їх рідний край, його традиції, народні обряди, відомих людей. Безперечний результат у вихованні в юних читачів любові до рідного краю мають заходи з популяризації творчості письменників-земляків. Саме література рідного краю втілює одну з основних ознак нації, формує національне світосприйняття, національну свідомість.
2016 рік видався щедрим на ювілейні дати наших земляків: 160-річчя з дня народження відомого українського художника, живописця, фольклориста та етнографа Порфирія Денисовича Мартиновича; 115-та річниця від дня народження письменника-земляка Івана Юхимовича Сенченка. Об’єднавши ці дві події, бібліотекарі провели літературний вечір «Сузір`я талантів рідного краю». Читачі знайомилися з художньою творчістю видатних людей Красноградщини. З задоволенням були прочитані уривки з твору І.Ю.Сенченка «Подорож до Червонограду».
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав щорічно проводяться такі заходи, як книжкова виставка «Наш біль – Афганістан», година пам’яті «Мужність у вічність: та тривожна афганська дорога», де розповідається про виведення військ з держави Афганістан, про війну, яка тривала майже 10 років, про мужність і хоробрість наших воїнів, які пройшли крізь цю війну. Читачі слухали розповіді учасників-земляків, звучали пісні під гітару, читали вірші місцевих авторів, присвячені цим подіям.
Ще однією ефективною формою популяризації краєзнавчої літератури є гуртки і клуби за інтересом. Їх мета – виховати у підростаючого покоління за допомогою книги гордість за свою Батьківщину, прищепити любов до вивчення історичних традицій, культурного надбання, відродження забутих оберегів рідної землі.
На базі юнацького відділу працює клуб за інтересами «Ерудит». На його засіданнях проводяться різні масові заходи, в тому числі на патріотичну тематику.
Вже другий рік поспіль у бібліотеці проводиться районний фотоконкурс «Моя маленька Батьківщина», який свого часу започаткувала саме бібліотека. Виставлені у формі виставки і представлені у різних номінаціях світлини яскраво розповідають читачам-глядачам і історію рідного краю, і сьогодення.
Важливим є донесення до дітей правди про Другу світову війну, про ті випробовування, які випали на долю України, рідного краю, кожної родини. Тематичний вечір «Важкий шлях до перемоги» яскравий цьому приклад. На свято були запрошені гості – діти війни, які поділилися своїми спогадами, з висвітлення подій, що відбувались на території нашої району та міста. Дітям завжди цікаво знати, які підпільні групи та партизанські з’єднання діяли на Харківщині, імена та подвиги юних героїв. Звучали пісні воєнних років. Проводячи подібні заходи, бібліотекарі свою роботу спрямовують на роз’яснення користувачам – дітям різних вікових груп – правдивої історії війни. Щоб підростаюче покоління знало і пам’ятало її героїв, ті лихоліття, які довелося пережити українському народу та справжню сутність патріотизму. Координуючи свою роботу з радами ветеранів, громадськими організаціями, музеями, органами місцевої влади, багатогранно розкриваємо тему подвигу нашого народу у Другій світовій війні.
Цінним подарунком до 65-річчя Перемоги став історичний альманах «Красноградщина» (видавництво «Майдан»). Книгу написано на основі архівних матеріалів і спогадів безпосередніх учасників трагічних подій окупації і кровопролитних операцій червоноармійців.
«І знову дзвони пам'яті гудуть» – так називався вечір пам'яті з книгою «Протистояння» альманаху «Красноградщина». Вечір почався з перегляду відео ролика «Пам'ять серця» – малюнок піском у виконанні Ксенії Симонової. Звучала мелодія гармошки та пісні місцевого композитора Мельнікова А.І. на слова місцевої поетеси Н.Добринченко. Учні читали вірші.
Одним з найефективніших засобів у формуванні національної та громадської самосвідомості є наочна пропаганда. Це книжкова виставка, що вражає уяву, викликає бажання підійти подивитися, а після отриманої інформації – узяти книгу для читання. В нашій бібліотеці підготовлені такі виставки: «Соборність України: від ідеї до сьогодення», «Людина. Право. Мораль», «Хай вічно горить вогонь пам’яті», «Небесна Сотня! Вічна слава Героям!», «Україна – АТО: хроніка подій».
До Дня пам’яті і примирення 8 травня 2016 року у бібліотеці планується провести акцію «Читаємо вголос про війну», де бібліотекарі разом з читачами в голос будуть читати книжки про війну.

 

Copyright © ХОУНБ, 2001-2021   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16