15/01/2016 / Дворічанський р-н

Сестри-лихоманки

Виставка ляльок мотанок в Дворічанській ЦБ

В Дворічанській центральній районній бібліотеці діє виставка ляльок мотанок «Сестри-лихоманки». Це колективна робота членів краєзнавчого гуртка при Токарівському СБК (директор Будинку культури Мєшкова О.Б., завідуюча бібліотечною філією Танцюра О.М.), виконавці: Семененко Анна (3 клас), Семененко Сергій (6 клас), Криворучко Юрій (6 клас).

 

 

Ляльки-обереги брали участь у долі ще ненародженої дитини. Після перших потуг рожениця, стоячи на правому коліні, читала замовляння і намотувала клаптики тканин на невеликі палички. Їх повинно було бути 12 штук. Кожну називали за назвою хвороби, яку бажали відвести від новонародженого малюка. В цьому і була робота лихоманок. Вважалося, що хвороба вселиться в ляльку, а не в дитину. Якщо обереги погано виконували поручену роботу, мати могла посварити Кумоху (старшу над лихоманками) і пригрозити виставити її на вулицю.
Ляльки різнилися зовнішнім виглядом – вони мали різний колір, різне вбрання, робилися з певного дерева. Композиція лихоманок мала такий вигляд: в центрі стояла Кумоха, до неї різними стрічками були прив’язані лихоманки, котрі утворювали коло біля неї, а за лихоманками робилось ще одне охоронне коло з хрестів з різних дерев, на них прив’язувалися ті трави, котрі лікували болячку лихоманки. Таким чином, вселившись в ляльку, хвороба вже не могла покинути її, бо навколо були хрести з травами. Через рік лихоманки спалювалися, або раніше, якщо хвороба відступала від дитини.
Відомі такі лихоманки:
*Жовтяниця – приносить жовчну хворобу, жовтить людину. Одягали ляльку в жовті одежі, дерево – шипшина, трава – безсмертник, реп’яшок, полин, ромашка.
*Лідниця – відморожує людям кінцівки, приносить простуду. Людина не може зігрітися, навіть у печі. Біла одежа, калина, кропива, м’ята, малина, липа.
*Вогневиця – приносить до людей жар усередину (холера, т.п.) . якого чоловіка впіймає, той розгориться, як вогонь в печі. Червоною фарбою вночі мітить хати, де на ранок повинна вмерти людина. Червоний одяг, терен, чорнобильник, ромашка, липа, цвіт бузини, пижмо.
*Коркуша – заражає людей коростою, обкидає чиряками, корчить руки і ноги. Шавлія, гр..горіх, полин, чорнобильник, меліса. Голуба одежа.
*Трясовиця – починає м’яти і трясти жертву то в жар, то в холод, заводить до пропаду. Темно-сірий колір, ясен, тисячелистник, полин, шавлія.
*Черевуха – приносить людям хвороби шлунка та інших нутрощів. Оранжевий колір, яблуня, звіробій, кінський щавель, польовий хвощ, кріп.
* Глуханя – відбирає в людей слух і мову, тисне на голову, ломить її , закладає вуха, від чого хворий глохне. Світло-сіра одежа, тополя, м’ята, ромашка, ялівець.
*Ломиха – приносить людям хвороби кісток, нарости на суглобах. Акі сильна буря дерево ламає, так і вона ламає кості та спину. Синьо-зелений колір, рябіна, шавлія, сокирки, туя, хвощ.
*Очниця – не дає спати людині, приносить хвороби очей, зводить з розуму, або зовсім осліплює людину. Рожевий колір, бузина, бузок, ромашка, нагідки, сокирки, пшениця.
* Гнетея – лягає людині на ребра, давить його, гнете його утробу, позбавляє апетиту, викликає рвоту. Коричневий колір, вишня, підмаренник, тисячолистник, фенхель.
*Пухнея – викликає набряк по всьому тілу. Яскравий синій колір, береза, бузок, материнка, чабрець, бузина, кріп.
*Навія – найстарша з сестер, завжди несамовита, регоче, закотивши очі під лоба. Якщо вселиться в людину – приносить їй смерть або божевілля. Червоно-чорний колір, осина, барвінок, чорнобильник, полин гіркий, сокирки.

 

Новини та події

10/06/2021
Василь Шкляр – найбільш читаний та містичний сучасний письменник
Огляд творів 09/06/2021
Погляд в минуле
Відкриття краєзнавчого куточка 09/06/2021
Батько українського бестселера
Книжкова виставка 08/06/2021
Ми хочемо, щоб ваше літо було книгами зігріто
Літературна парасолька 05/06/2021
День нової книги
05/06/2021
Люби цей світ, моя дитино!
Екогодина 05/06/2021
Природи скарби - для всіх збережи
Виставка-заклик

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2021   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16