22/09/2021 / Краснокутський р-н

Нескорені: партизанський рух на теренах України

Виставка-спомин

22 вересня 2021 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» організовано виставку-спомин «Нескорені: партизанський рух на теренах України» (до Дня партизанської слави).

22 місяці тривала окупація Краснокутщини німецько-фашистськими загарбниками.
У Пархомівці, ще напередодні окупації, була створена партизанська група, якою керував К.М.Вепрецький. Та вона була виявлена та знищена німцями. Паралельно в селі існувала антифашистська група, очолювана П.О.Масенком. В кінці 1942 року в селі була створена друга підпільна група з 28 чоловік, яку очолив М.Я.Трошин, кочегар місцевого цукрозаводу. Група ця мала зв’язок із партизанським загоном Т.С.Милюхи, а потім у лютому 1943 року з’єдналася з наступаючими частинами Червоної Армії й допомагала визволяти село.
В перші дні окупації активно діяв Краснокутський партизанський загін, але в жовтні 1941 року загін був виданий зрадником і його бійці за наказом командування влилися до лав Червоної Армії.
З кінця 1941 року й до середини 1942 року в районі діяв партизанський загін І.Й.Копьонкіна. Він рейдував по Харківському, Валківському, Нововодолазькому, Богодухівському та Краснокутському районах. На його рахунку сміливі рейди за маршрутом: Михайлівський ліс – Любівка – Чорний ліс – Слобідка – Первухінка, важкі бої під Костянтинівкою. В січні 1942 року, в лісі біля с.Мурафи, він з’єднався з партизанським загоном Кулішова.
На весні 1942 року, коли Червона Армія готувалась до наступу, партизани загону І.Й.Копьонкіна одержали завдання пройти в глибокий тил ворога і своїми діями сприяти успіху операцій регулярних частин. Крім цього, партизани відтягували від фронту великі сили ворога. 9 червня вони зупинились в Михайлівському лісі біля села Слобідки. В тому бою карателі зазнали великих втрат. Більше 200 німецьких солдат і офіцерів було поховано біля Ананьївського цукрозаводу. Зазнали великих втрат і партизани: на полі бою загинуло 20 бійців, чимало було важкопоранених, серед них і командири – І.Й.Копьонкін і С.О.Либа, який очолював Нововодолазький партизанський загін і діяв разом з копьонкінцями.
Успішно діяв на території нашого району Ковалівський партизанський загін під керуванням В.І.Мурнаєва, який загинув смертю хоробрих в бою в селі Михайлівка.
В грудні 1941 року в селі Костянтинівці були створені перші підпільні групи, якими командував капітан Червоної Армії, пізніше командир партизанського загону Милюха Тимофій Семенович. Його загін упродовж усіх місяців німецької окупації не давав ворогу спокою. Фактично він більше тижня контролював становище на Краснокутщині під час першої спроби звільнення нашого району військами Червоної Армії в лютому – березні 1943 року. 5 квітня 1943 року на базі загону Т.С.Милюхи був сформований 2-й Харківський партизанський полк.
Боротьбу з гітлерівцями вели не тільки партизани та підпільники, а й прості люди, що діяли з власного почину. Краснокутці з самого початку вороже зустріли окупантів і робили все можливе, щоб допомогти армії, у лавах якої бились близькі і рідні – батьки, чоловіки, сини і дочки.
Широко відома діяльність групи колонтаївських медичних працівників, яку очолювала лікар Е.Я.Сербінова. Ці патріоти рятували поранених червоноармійців, а потім, вилікувавши, направляли за лінію фронту або в партизанський загін Т.С.Милюхи. Е.Я.Сербінова врятувала десятки юнаків і дівчат, яких мали примусово вивезти на роботи в Німеччину. За свій подвиг вона була нагороджена орденами «Червоної Зірки», Леніна та медалями.
Краснокутчанам відома також проста селянка з Любівки Пелагея Ващенко, яка врятувала й виходила збитого в бою льотчика З.Хіталішвілі, який став Героєм Радянського Союзу.
Багато Краснокутських патріотів залишилися невідомими та, відаючи належне патріотичному рухові в часи окупації, Указом Президії Верховної Ради УРСР від 26 квітня 1966 року велика група патріотів – краснокутчан, імена яких стали відомі пізніше, була відзначена бойовими нагородами. Медаль «За відвагу» отримали 19 чоловік, «За бойові заслуги» - 21. Багато з них – посмертно.
На виставці представлені книги, статті з періодичних видань та інформаційні матеріали, що містять інформацію про партизанський рух на Україні і Краснокутщині під час Другої світової війни, а також про його визначних представників.

 

Конкурси

2021 Публічна бібліотека в Фейсбук. Бути там, де читач
Обласний огляд-конкурс серед публічних бібліотек, представлених в соціальній мережі Фейсбук
2020 ВікіХарківщина 2020
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращий внесок серед статей та фотографій з краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2020»
2019 ВікіХарківщина 2019
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращу статтю та фотографію краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2019»
2018 ВікіХарківщина 2018
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращу статтю та фотографію краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2018»
2016 Ваш гід – бібліотека
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харківської області на кращу краєзнавчу роботу

всі

Copyright © ХОУНБ, 2001-2024   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16