26/08/2021 / Краснокутський р-н
Акорди поезії українського Каменяра
Виставка-вітрина
26 серпня 2021 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» організовано літературну виставку-вітрину «Акорди поезії українського Каменяра» (до 165-річчя від дня народження українського поета і письменника І.Я.Франка).
27 серпня 1856 року народився письменник, публіцист, перекладач і громадський діяч Іван Франко. Що ми знаємо про нього? Що його називають "українським Каменярем", що він написав "Захара Беркута", а його "Вічного революціонера" цитують люди у всьому світі. І не тільки…
Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року. Навчаючись у Дрогобицькій гімназії, Франко виявляв феноменальні розумові здібності: міг дослівно цитувати годинну лекцію вчителя, знав напам’ять усього "Кобзаря", багато читав і займався перекладами творів античних авторів. Тоді ж почав комплектувати власну бібліотеку, яка налічувала майже 500 книжок українською та іншими європейськими мовами. Усього його бібліотека налічувала 12 тисяч примірників.
У творчій діяльності письменник використовував близько сотні псевдонімів і криптонімів. Найвідоміший і найпопулярніший з них – Мирон (у численних варіантах написання). Проте першим у цьому довгому списку псевдонімів було загадкове ім’я Джеджалик. Саме Джеджалик, а не Франко, здобув першу славу серед галицької освіченої молоді і навіть став у Львові, за власними словами, "якимсь куріозом або знаменитостію".
Франко – автор близько 6000 творів, серед яких 10 поетичних збірок, 1 збірка поем (усього їх 50), 10 творів великої прози і близько 100 малої, понад 3000 публіцистичних статей. Ось найвідоміші з них:
"Захар Беркут" (1883) – історична повість про боротьбу давніх карпатських общин проти нашестя монголів;
"Лис Микита" (1890) – найвідоміша казка Франка про життя лісових звірів.
"Украдене щастя" (1893) – трагічна притча про те, що на чужому нещасті свого щастя не збудуєш, так само як не можна зло подолати злом;
"Перехресні стежки" (1900) – шедевр світової літератури, повість про складні відносини народу та інтелігенції Західної України;
Поема "Мойсей" (1905) – філософський твір про взаємини вождя і народу в процесі пошуку "землі обітованої", поема про майбутнє української нації;
"Іван Вишенський" (1900) – поема, написана у 1900 році, яка розповідає про завершення життєвого шляху Івана Вишенського.
Попри серйозність як літератора, Франко дуже полюбляв ганяти на велосипеді, збирати гриби та ходити на рибалку.
Ще Франко відомий своєю любов’ю до вишиванки, яку вдягав і в будні, і на свята, тим самим ставши зачинателем нової моди – адже поєднав сорочку з українським орнаментом із європейським костюмом.
Стан здоров’я Франка значно погіршився в 1908 році, але письменник продовжував працювати до кінця свого життя. Помер Іван Франко 28 травня 1916 року у Львові, де був похований на Личаківському кладовищі.
На виставці представлені твори І.Я.Франка, а також література ті інформаційні матеріали про життя, творчість та громадську діяльність Великого Каменяра.