27/05/2021 / Краснокутський р-н

А. Левченко: людина і космос

Краєзнавчий калейдоскоп

27 травня 2021 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» оформлено краєзнавчий калейдоскоп «А. Левченко: людина і космос» (до 80-річчя від дня народження А.С.Левченка, українського космонавта, уродженця смт. Краснокутськ).

Анатолій Левченко народився 21 травня 1941 року в селі Основинці Краснокутського району Харківської області у сім'ї слюсара і водія-механіка Семена Павловича Левченка та завідувачки дитячим садком Параски Троxимівни. Їхній рід походив від Івана Івановича Каразіна, засновника Краснокутського дендропарку.
У 1958 році Анатолій Левченко закінчив Краснокутську середню школу. Відмінником не був, але в старших класах зацікавився фізикою і електротехнікою.
З 1964 по 1970 рр. Левченко служив у різних частинах Військово-повітряних сил СРСР. В1971 році закінчив Школу льотчиків-випробувачів при Льотно-дослідницькому інституті імені М. М. Громова (ЛДІ) Міністерства авіаційної промисловості СРСР і почав працювати льотчиком-випробувачем ЛДІ.
За час випробувальної роботи Левченко освоїв 87 типів і модифікацій літаків. Загалом він мав наліт на літаках 3 574 годин 22 хвилини, у тому числі у випробувальних польотах — 1 979 годин 36 хвилин.
В Інституті Левченко познайомився з Людмилою Миколаївною Костроміною, начальником бюро льотно-технічної документації, яка згодом стала його дружиною. У 1974 році в них народився син Кирило. У вільний час Левченки ходили в туристичні походи. Анатолій був «душею компанії», любив грати на гітарі, складав пісні, захоплювався гірськими лижами, плаванням.
Анатолій Левченко здійснив перший і останній у своєму житті космічний політ з 21 по 29 грудня 1987 року, як космонавт-дослідник на кораблі «Союз ТМ-4». Разом із ним стартували Володимир Тітов і Муса Манаров. Левченко кілька днів провів на борту орбітальної станції «Мир» і повернувся на Землю на «Союзі ТМ-3» разом із командиром Юрієм Романенко і бортінженером Олександром Александровим. Під час польоту космонавт проводив експеримент з дослідження можливості управління «Бураном» в період гострої адаптації до невагомості на спеціальному стенді, розміщеному в побутовому відсіку «Союзу ТМ-4». Загальна тривалість польоту на станцію «Мир» і назад на Землю склала 7 діб 21 година 58 хвилин 12 секунд.
29 грудня 1987 року, через 30 хвилин після приземлення (найкоротший відпочинок після польоту за всю історію космонавтики), Левченко сів за штурвал літака Ту-154 та МІГ-25. Унікальний експеримент провели, щоб з'ясувати, чи здатний людський організм швидко здолати вплив невагомості. На літаках, обладнаних системами управління «Бурану», Левченко успішно виконав самостійні польоти до міста Жуковський Московської області, де розташовується ЛДІ, і назад на Байконур.
За мужність і героїзм, проявлені під час космічного польоту, указом Президії Верховної Ради СРСР від 29 грудня 1987 року Левченко був удостоєний звання Герой Радянського Союзу, Льотчик-космонавт СРСР і нагороджений медаллю «Золота Зірка» та орденом Леніна.
У травні 1988 року Анатолій Левченко занедужав і вимушений був лягти у шпиталь. У нього виявили пухлину мозку. Помер Левченко 6 серпня 1988 року в московській лікарні. Його поховали в місті Жуковський, під Москвою, на Биковському кладовищі, на так званій «Алеї космонавтів».
В рамках калейдоскопу представлено матеріали з книг та періодичних видань про життя і внесок А.С.Левченка в розвиток космічної галузі.

 

Конкурси

2021 Публічна бібліотека в Фейсбук. Бути там, де читач
Обласний огляд-конкурс серед публічних бібліотек, представлених в соціальній мережі Фейсбук
2020 ВікіХарківщина 2020
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращий внесок серед статей та фотографій з краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2020»
2019 ВікіХарківщина 2019
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращу статтю та фотографію краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2019»
2018 ВікіХарківщина 2018
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області на кращу статтю та фотографію краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії «ВікіХарківщина 2018»
2016 Ваш гід – бібліотека
Обласний конкурс серед публічних бібліотек Харківської області на кращу краєзнавчу роботу

всі

Copyright © ХОУНБ, 2001-2024   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16