26/11/2012 / м. Лозова

«Сакральний світ ляльки-мотанки»

Народознавчі уроки у Лозівській юнацькій бібліотеці

У Лозівській юнацькій бібліотеці проходять уроки з народознавства, присвячені традиційній народній іграшці, зокрема ляльці-мотанці. Проводить їх бібліотекар О. Тарасова, яка сама робить ляльки.

 

 

Швидко промайнула осінь, і це не дивно, адже пройшла вона вся в праведній праці. Зібрано щедрий урожай, підготовлені до зимівки сади й городи. Настає час домашнього господарства. У сиву давнину жінки і дівчата сідали за рукоділля. Багато чого треба було встигнути: начесати льону, напрясти пряжі, наткати полотна, нашити сорочок, рушників і оздобити їх вишивкою. Щоб все те встигнути, робилися обереги, помічниці у вигляді ляльок-мотанок. Так, на покрову, 14 жовтня, дівчата робили з соломи, чи з льону ляльку-десятиручку, щоб з її допомогою встигнути надбати собі придане. 11 листопада, на Параскеву-П’ятницю, по селу водили жінку з розпущеним волоссям і мотали таку ж ляльку, нагадуючи про те, що вже час починати чесати льон і прясти пряжу. А на Пилипівку, 28 листопада, робилася лялька-шестиручка – помічниця жінок по домашньому господарству.
Час і нам зайнятися рукоділлям – вирішили в Лозівській юнацькій бібліотеці і запланували цикл уроків з народознавства, присвячених традиційній народній іграшці, зокрема ляльці-мотанці. Їх проводить бібліотекар О. Тарасова, яка сама робить ляльки. Майстриня вже встигла побувати зі своїми виробами на Слобожанському ярмарку, організувати персональну виставку в краєзнавчому музеї. Тепер же залюбки проводить майстер-класи та читає цікаві лекції всім бажаючим. Вона зізнається, що й сама не чекала такого резонансу. Виявляється, ця тема зацікавлює і дітей і дорослих, і дівчаток і хлопців. І це не дивно, адже ляльки-мотанки такі різні! В кожної ляльки своє значення і своє призначення. Вони бувають обереговими, обрядовими й сувенірними. Вони супроводжували людину протягом усього життя.
Побувати на таких уроках вже встигли десятикласники ЗОШ №8, учні Лозівської школи мистецтв №1, читачі бібліотеки різного віку. А нещодавно до бібліотеки на урок «Сакральний світ ляльки-мотанки» завітали її давні друзі – учні ЗОШ №3. Школярам було дуже цікаво дізнатися щось нове про ляльки-мотанки, адже їх вони виготовляють на уроках праці. Родзинкою народознавчого заходу стало сумісне виготовлення повітряних янголяток, яких бібліотека планує подарувати дітям-інвалідам.

 

Новини та події

20/09/2021
Онукам подвиги дідів в житті слугують прикладом величним
Книжково-тематичну виставку 20/09/2021
Сторінками забутих книг
Ретро-виставка 20/09/2021
Пам’ятаємо, зберігаємо, не забуваємо
Історична година 20/09/2021
Україна – земля героїчного народу
До Дня партизанської слави 18/09/2021
І. Багряний - видатний письменник і громадський діяч
Виставка-презентація 17/09/2021
Війною плакала земля
Марафон пам’яті 16/09/2021
І.Багряний: стежки до пізнання
Відкритий перегляд літератури

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2021   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16