05/08/2015 / Дворічанський р-н

Спадщина українців

Краєзнавчий куточок (Дворічанська ЦБС)

В приміщенні Токарівського СБК силами робітників будинку культури та завідуючої Токарівської бібліотеки Танцюри О.М. створено краєзнавчий куточок «Спадщина українців», в який жителі трьох сіл Токаріської сільської ради – с.Токаріка, с.Добролюбіка, с.Мечніково, передають стародавні речі. Дуже важку та брудну роботу виконала працівниця Токарівського СБК Токар Г.В., і за це ми їй дуже вдячні.

 

 

Велика подяка всім небайдужим односельцям – Нечволод Н.О., Фіровій Г.І.,Наконечній М.А., Сердюк Г.Г., Псарьовій О.П.,Поповій К.О., Блохі І.Т., Іншаковій О.І., Костенко В.П., Рибалко П.І., Рибалко Н.О., Мініній О.К., Кіпровій В.Л., Токар В.М., Кутько І.Г., Тулінцевій М.П., Шевченко О.Л., Гиренко Г.Д., Кармановій Л.О., Бабак В.Л., Оранській Є Г., Токар М.А., Токар Г.П., Ковальовій Т.С., Жуковій Є.Ю., Кутько Ф.А., Шеховцовій Н.Ф., Трегуб Є.І., Токар З.М., Токар П.І., Осикі І.В., Федяй І.О., Гиренко І.П., Онофрійчук О.Т., Калініній О.В., Тарасенко С.С., Демченко А.М., Пєшковій О.Є., Шевченко Є.І., Киричок А.І., Гарапа Р.К., Кутько Н.С., Філімоновій О.В., Філімонову В.Н., Урсову С.О., Вовчок Г.П., Альбощій М.Д.
Поштовх у створенні краєзнавчої кімнати надала сільський голова Синянська О.П. Її підтримка відчувалась протягом всієї роботи.
Від щирого серця дякуємо Шалбузову Д.Ш. та робітникам тракторної бригади і току: Калганову С.В., Коріньок А.В., Круподьору А.М., Єрмоленко А.В., Осикі О.О., Саєнко П.В. за допомогу.
Завдяки небайдужому ставленню наших односельців назбиралося багато цікавих стародавніх речей побуту та вжитку, тому вирішили створити дві краєзнавчі кімнати – одну в Токарівському будинку культури, а другу – в рамках проекту «Село майстрів» – в Токарівській школі.
При передачі речей до краєзнавчої кімнати «Спадщина українців» жителі сіл Токарівської сільради розповідали про своє дитинство, як жили раніше селяни, яким був побут, що їли, що одягали та інше.
Аналізуючи усі зібрані матеріали та спогади, можна зробити висновки, що вказують на раціональне використання житлового приміщення, яке складалося протягом віків. Кожний куток і суміжні зони мали в будинку певні функції і заповнювалися тими предметами, які виражали і закріплювали їх статус. Так, спальна частина кімнати була за піччю, в найтеплішому куточку (під глухою стіною), парадна частина кімнати – більш освітлена вікнами. Тут містяться святі образи. Робоча – біля печі і вхідних дверей, де клали паливо, продукти харчування.
Усе обладнання і предмети в інтер'єрі традиційної української хати, крім своїх основних функцій – створення зручностей для відпочинку, зберігання різних речей, оздоблення, – мають символічне значення. Таке ставлення народжувалося світоглядом селянина, його поетичною душею. Це природно, бо символізація є головною рисою народної творчості.
Просте споглядання садиби, житла і господарських споруд давало змогу визначити заможність і уподобання господаря. Зручність місця для будинку і підходів до нього свідчили про шанування господарями певних народних знань; наявність намальованих знаків, червоних квітів чи пташок на хвіртці, воротах або над вікнами вказувало на те, що у хаті є на виданні дівка чи парубок. На вхідних дверях розмальовували «квіт» (родове дерево) – своєрідну інформацію про склад сім’ї. Білія гілочок, які символізували членів сім’ї жіночої статі, малювали листок барвінку або квітку, а чоловічої статі – зірку або дубовий листочок. Якщо народилась дитина, домальовували гілочки, а якщо хтось помер – ставили хрестик.
Приділяли увагу і вибору часу будівництва. Закладати хату прийнято навесні та влітку. Небажано починати у високосний рік, а також на свята, особливо присвячені святим мученикам. Після закладин можна працювати всі дні, крім неділі, свят та постів. Важливим також був вибір місця для майбутньої хати.
Все це віддзеркалює тисячолітній досвід народу, його світовідчуття і відношення до світу. Вивчення обрядовості, традицій, способу життя нашого народу запобігає історичному безпам’ятству, бездуховності та сприяє прилученню до українських цінностей, які дістались нам у спадок від пращурів. Без минулого нема майбутнього.
Метою цієї роботи є можливість зберегти та донести майбутнім поколінням духовне багатство, перлини скарбів народної пам’яті та мудрості, і щоб молодь знала і продовжувала культурно-історичні традиції своїх пращурів. Тільки глибоке осмислення історичного минулого дасть можливість виховання загальнонаціональних цінностей , що в сучасних умовах є особливо актуальним.

 

Новини та події

07/07/2020
Ой на Івана, ой на Купала
Книжкова виставка 05/07/2020
Чари купальської ночі
Книжкова виставка 05/07/2020
Літо святкує
Тематична полиця до Дня Івана Купала 03/07/2020
Івана Купала: історія, традиції
Народознавчий куточок 03/07/2020
Купала єднає, надихає, береже
Етновиставка 01/07/2020
Архітектурна рапсодія України
Виставка-подорож 26/06/2020
Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19
Нарада бібліотечних працівників Сахновщинського району

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2020   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16