13/07/2015 / Великобурлуцький р-н

Віще слово княжої доби

Виставка у Великобурлуцькій ЦРБ

Світова література знає не так вже багато творів, які б захоплювали нові й нові покоління, перетинали межі країн і материків, здобували все ширшу й гучнішу славу. Саме до таких пам'яток належить безсмертне «Слово о полку Ігоревім», якому в цьому році виповнюється 830 років з дня його написання. До цієї події у КЗ «Великобурлуцька центральна районна бібліотека» оформлено виставку «однієї книги» під назвою «Віще слово княжої доби».

 

 

Вже багато років дослідники цієї видатної пам'ятки намагаються розгадати його таємниці. Одна з них — це авторство «Слова». Відомо тільки одне: він був високоталановитим, освіченим, блискуче знав світову історію, легко орієнтувався у політичних і державних обставинах як свого часу, так і минулих часів, майстерно володів поетично-образними надбаннями народної творчості, знав світову літературу, був знайомий з поезією Гомера, Вергілія, можливо читав Платона, Есхіла і Цицерона. Безперечно, що автор «Слова» був гарячим патріотом землі Руської, який закликав до згуртування всіх сил перед ворожою навалою. Ймовірно, він був професійним поетом-співцем і належав до дружинного середовища одного з князів.
Друга таємниця твору в часі його написання. Існує гіпотеза, що текст «Слова» написано між 1185—1187 рр. Називаються й інші дати створення «Слова»: 1187 р., 1184—1186 рр., 1188—1189 рр. та 90-ті роки XII ст. Але жодна з них не може бути безсумнівно визнаною. Єдиний відомий нам текст «Слово о полку Ігоревім» був у складі збірника, що зберігся у бібліотеці вже закритого Спасо-Ярославського монастиря.
Одразу після виходу в світ «Слово» зацікавило письменників, учених, художників. З плином часу цей інтерес ставав усе гострішим. Унікальну пам'ятку взялися досліджувати історики, археологи, мовознавці, філософи, природознавці, астрономи, а найбільше – історики літератури. Досі вивчається своєрідність художніх образів і засобів, висвітлюються "темні місця", які й до нині є не зрозумілими. Тривають суперечки між ученими, відкриваються нові й нові грані цього незвичайного витвору давньоруського генія. В усьому світі воно викликає захоплення і подив своєю ідейною значимістю і художньою красою. Його перекладають десятками мов. «Слово» стає джерелом натхнення для багатьох митців. Про все це висвітлено у розділах виставки: « «Слово о полку Ігоревім» як історичний факт», «Розмаїття видань «Слова» ».
Поема «Слово о полку Ігоревім» — цінний здобуток словесно-художньої культури східних слов’ян, який здатен глибоко схвилювати читача, спонукає замислитися над історією своєї землі. У ній ви знайдете й заклик до об’єднання заради миру і спокою своєї держави – це те, що не втратило своєї вагомості і до наших днів.

 

Новини та події

10/07/2020
Готуємось до конкурсу «ВікіХарківщина 2020»
Вікісховище: як правильно завантажувати фотографії 07/07/2020
Ой на Івана, ой на Купала
Книжкова виставка 05/07/2020
Чари купальської ночі
Книжкова виставка 05/07/2020
Літо святкує
Тематична полиця до Дня Івана Купала 03/07/2020
Івана Купала: історія, традиції
Народознавчий куточок 03/07/2020
Купала єднає, надихає, береже
Етновиставка 01/07/2020
Архітектурна рапсодія України
Виставка-подорож

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2020   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16