08/04/2015 / Дворічанський р-н

Веселковий світ писанки

Подорож в минуле у Токарівській бібліотеці

Знову за вікном весна. Як і торік, теплий вітер висушує калюжі на дорогах. От-от відкриються сонні очки бруньок. А там і літо щедре не за горами. Далі мудрість осені завершиться крижаним спокоєм зими. Так було торік, так буде завжди. Іде життя, минають роки, епохи… Багато було втрачено, багато здобуто нового, але пам’ять про деякі речі приходить у наш час із далеких таємничих глибин минулого.

 

 

З давніх часів зберігалася і передавалася нащадкам віра в магічне, ритуальне значення яйця. Древні поховання, могили, кургани, зберігають мармурові, глиняні, дерев’яні, кам’яні яйця. Розкопки етруських гробниць дивують нас вибагливими різьбленими та натуральними страусиними і курячими яйцями, навіть іноді розмальованими.
З розвитком кераміки в Київській Русі пов’язане виготовлення теракотових писанок з декоративним розписом. У Х-Х111 ст. вони пропонувалися для широкого ринку. Усередині деяких курганів знаходять глиняні кульки-брязкальця. Орнамент має вигляд фігурних дужок жовтого кольору (зрідка жовто-зелених) або кругових чорних смужок. На думку дослідників, ці дужки є знаком життя, різновидом замкнутої спіралі.
Відновлюючи традиції наших пращурів, в Токарівській бібліотеці сумісно з Токарівським СБК була проведена подорож у «Веселковий світ писанки». До участі були залучені діти з Токарівської школи, які спробували виліпити писанки з глини. Розпис на писанках робили за допомогою зерен кукурудзи, пшениці, соняшника. Такий звичай існував у трипільців, відомих гончарів. Під час виготовлення виробів з глини вони в неї домішували різноманітні зерна.
Бібліотекар Танцюра О. М. розповіла дітям про історію виникнення писанкарства, про значення кольорів у розпису, про символи, які наносять на писанки.
Однією з давніх традицій на Україні є плетення пасхального вінка, який привішується біля входу в оселю і зберігається там до наступного року. Плетуть його з гілочок верби, прикрашають різнокольоровими стрічками, квітами. Діти з задоволенням ліпили глиняні писанки, плели пасхальні вінки.
Ми пам’ятаємо та цінуємо звичаї нашого народу. В них наше коріння, талант і мудрість народу, нашої рідної України.

 

Новини та події

26/06/2020
Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19
Нарада бібліотечних працівників Сахновщинського району 26/06/2020
Конституція і молодь: погляд в сьогодення
Виставка-дискусія 25/06/2020
Майбутнє дітей України – вільне від наркотиків
Виставка-пересторога 25/06/2020
Високі думи, зоряні серця
Виставка-портрет (до 110-річчя від дня народження І.І.Неходи) 25/06/2020
Конституція України: традиційне і нове
Книжкова виставка 24/06/2020
Із вічного джерела поезії
Книжкова виставка 22/06/2020
Стала пам'ять обеліском
Книжкові виставки

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2020   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16