08/04/2015 / Дворічанський р-н

Веселковий світ писанки

Подорож в минуле у Токарівській бібліотеці

Знову за вікном весна. Як і торік, теплий вітер висушує калюжі на дорогах. От-от відкриються сонні очки бруньок. А там і літо щедре не за горами. Далі мудрість осені завершиться крижаним спокоєм зими. Так було торік, так буде завжди. Іде життя, минають роки, епохи… Багато було втрачено, багато здобуто нового, але пам’ять про деякі речі приходить у наш час із далеких таємничих глибин минулого.

 

 

З давніх часів зберігалася і передавалася нащадкам віра в магічне, ритуальне значення яйця. Древні поховання, могили, кургани, зберігають мармурові, глиняні, дерев’яні, кам’яні яйця. Розкопки етруських гробниць дивують нас вибагливими різьбленими та натуральними страусиними і курячими яйцями, навіть іноді розмальованими.
З розвитком кераміки в Київській Русі пов’язане виготовлення теракотових писанок з декоративним розписом. У Х-Х111 ст. вони пропонувалися для широкого ринку. Усередині деяких курганів знаходять глиняні кульки-брязкальця. Орнамент має вигляд фігурних дужок жовтого кольору (зрідка жовто-зелених) або кругових чорних смужок. На думку дослідників, ці дужки є знаком життя, різновидом замкнутої спіралі.
Відновлюючи традиції наших пращурів, в Токарівській бібліотеці сумісно з Токарівським СБК була проведена подорож у «Веселковий світ писанки». До участі були залучені діти з Токарівської школи, які спробували виліпити писанки з глини. Розпис на писанках робили за допомогою зерен кукурудзи, пшениці, соняшника. Такий звичай існував у трипільців, відомих гончарів. Під час виготовлення виробів з глини вони в неї домішували різноманітні зерна.
Бібліотекар Танцюра О. М. розповіла дітям про історію виникнення писанкарства, про значення кольорів у розпису, про символи, які наносять на писанки.
Однією з давніх традицій на Україні є плетення пасхального вінка, який привішується біля входу в оселю і зберігається там до наступного року. Плетуть його з гілочок верби, прикрашають різнокольоровими стрічками, квітами. Діти з задоволенням ліпили глиняні писанки, плели пасхальні вінки.
Ми пам’ятаємо та цінуємо звичаї нашого народу. В них наше коріння, талант і мудрість народу, нашої рідної України.

 

Новини та події

26/01/2021
Голокост – лихо століття
Виставка-пам’ять 26/01/2021
Скорботна свічка пам’яті святої
Виставка-нагадування 26/01/2021
Трагедія Голокосту в Україні
Тематична полиця 26/01/2021
Голокост – трагедія і героїзм
Патріотична викладка 26/01/2021
Я в пам’яті запалюю свічу
Виставка-нагадування 25/01/2021
Свічка Голокосту не згасне»
Тематична полиця 24/01/2021
Трагедія Голокосту в Україні
Відкритий перегляд літератури

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2021   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16