07/06/2014 / Дергачівський р-н

Зелена неділя

Екскурсія до природи (Дергачівська ЦБС)

Трійця – це свято, яке тісно пов’язується з природою і тому при нашій Черкаськолозівській бібліотеці є такий захід як екскурсія до природи. Щороку всі бажаючі приєднуються до нас і з великим задоволенням приймають участь у екскурсії.

Але природа завжди вносить свої корективи. Так у 2013 році було дуже спекотно, і пахучі трави, такі як чабрець, уже відквітували, а в 2012 році учасників екскурсії намочила злива. Тому в цьому році було вирішено трішки змінити програму.
Ми вирушили по «йор» або «аїр болотний», або «лепеху звичайну» і провели Клечальну суботу 7 червня 2014 року. Ця рослина росте біля річок та боліт і має сильний, приємний аромат, а також має лікувальну силу – дезінфікує приміщення. Наші предки у суботу, напередодні Трійці рвали материнку, чебрець, полин, лепеху й прикрашали запашним зіллям світлиці – обтикували лави, стіни, образи, а лепехою притрушували долівку. В лісі ламали галузки клену, липи, ясена чи осики і оздоблювали ними обійстя, ворота, тини, хлів, а також оселю.
На низовині, куди ми прямували, зустріли багато місцевого люду, а також прихожан нашого храму, які теж прийшли за лепехою. Приємно, що ця традиція збереглася до нашого часу і шанується в народі.
А що ж то за зелена неділя без пампушок із цибулею та пиріжків? А ще в цьому році надзвичайно багато вродило полуниці, яку ми з великим задоволенням покуштували, сидячи під вербою у тіні. А щоб закликати літечко ще потрібно було й поспівати веселих пісень, що ми й попробували зробити.
Хоч зелені свята й пов’язані з теплою погодою – власне це були своєрідні проводи весни та зустрічі літа, – але в народі застерігали: «Прийшов Святий Дух – берись за кожух, до Святого Духа держіть кожуха». Та що б там не було, а Зелені свята таки відкривали ворота справжньому літові. «Трійця,– казали з цього приводу,– трьома святами багата: квітами, травами й рум’яним літом».

 

Новини та події

24/04/2018
Жахливі наслідки трагедії майбутнім поколінням
До Дня пам'яті Чорнобильської трагедії 24/04/2018
Чорнобиль - вічний спомин і гіркий біль
Заходи до Дня пам'яті Чорнобильської трагедії 23/04/2018
Письменники-земляки
Літературна година 20/04/2018
Чорнобиль: від мирного атому до катастрофи
Книжково-ілюстративна виставка 20/04/2018
Дивосвіт рідної природи
До Дня довкілля 20/04/2018
Сім чудес України
віртуальна подорож 20/04/2018
Чорнобиль, мов набат дзвенить над світом
Година скорботи

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2018   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16