18/11/2021

Ляльки мотанки. Майстер клас

В рамках роботи Університету третього віку «Протон» був проведений майстер клас з виготовлення ляльок мотанок

Заняття проводила завідуюча сектором основного фонду бібліотеки, майстриня з виготовлення ляльок мотанок Маргарита Мельниченко.
Вона розповіла присутнім про історію українських рушників та вишиванок, які знані у всьому світі, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого.
Завдяки народним умільцям традиції створення та використання таких ляльок збереглися та продовжують відроджуватися. Мотанки давні родинні обереги українців. Такі ляльки уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь. Всі з цікавістю ознайомились з книжковою виставкою з української народної творчості, вишивки, історії ляльок мотанок.
Слухачі дізнались, що сама назва ляльки - «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену із клаптиків тканини. Кожна така лялька, була та лишається унікальним витвором майстра.
Саме такі унікальні ляльки мотанки і створили на майстер класі слухачі університету. Можливо не все одразу виходило впевнено, але позитив від творчості був дуже великий. Кожний етап майстриня М. Мельниченко супроводжувала розповіддю про символіку процесу створення ляльки, який називають «кутанням».
Слухачі університету були у захваті від власної творчості. Кожен створював свій оберіг самостійно і вкладав у нього позитивні думки та побажання.
В українській культурі мотанка виступає символом родючості, достатку та оберегом для родини. Такі ляльки дуже часто ставали справжніми сімейними реліквіями та передавалися з покоління в покоління. Тому учасники майстер класу подумки обирали місце для своїх мотанок у власній оселі, відправляли фото з майстер класу рідним, чим викликали захопливий подив своїх близьких.
Дякуємо всім, хто долучився до проведення майстер класу.
Тих, хто цікавиться історією народного мистецтва та створенням ляльки мотанки запрошуємо завітати до бібліотеки та на наш сайт, де ви зможете віднайти цікаву літературу та посилання на майстер клас М. Мельниченко на ю-туб каналі.

 

Дивись за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=DergSM3XpB8

 

Проекти, програми