21/01/2011
Книжкова виставка ''Cади і парки світу''
З 21 по 28 січня 2011 року у відділі виробничої та сільськогосподарської літератури Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки проводилась книжкова виставка „Cади і парки світу''.
Сади й парки - це, напевно, одне з найбільш чудових творінь людства. Із прадавніх папірусів відомо про палацові й храмові парки Єгипту. Висячі сади Семіраміди - ''сьоме чудо світу''- були зведені у IX столітті до н.е. поблизу Вавилона. В арабських країнах здавна створювалися прекрасні ''сади для задоволення'', які були обов'язковою частиною палацових комплексів в Індії, Іраку, Афганістані. У них є одна загальна риса - пишні квітники. А головні елементи китайських садів - камені вигадливих форм і вода. Створювалися вони як ''сади для споглядання'', місце для спілкування з природою й занурення у гармонію. Японські сади, убравши досвід сусіднього Китаю й філософські принципи нації, стали видатним явищем у світовій культурі. Приклади садово-паркового мистецтва Японії переконують, що вони створені як „сади для розмірковування”.
Згодом і в європейських країнах з'явилося чимало палацових і садибних парків. У них гармонійно об'єдналися смак власників і таланти архітекторів, і майже всі вони стали найцікавішими зразками садово-паркового мистецтва. Із французьких парків найбільш відомий Версальський парк. У Німеччині - це Потсдамські парки, в Іспанії - парк Гуеля.
У Росії патріархом серед пам'ятників садово-паркового мистецтва став Літній сад. Подібно Літньому саду проектувались й паркові ансамблі у Петергофі, парки Царського Села.
Більш докладно із кращими зразками садово-паркового мистецтва можна ознайомитися у багато ілюстрованому виданні ''Найкрасивіші сади світу'' за редакцією Керолайн Холмс, представленому на виставці. В альбомі відображено майже 80 найцікавіших комплексів світу. Відкривши книгу, читач здійснить кругосвітню подорож, побуває в імператорських садах Китаю і Японії, зазирне у прекрасні класичні парки Європи, познайомиться з творіннями садово-паркового мистецтва Америки та Індії.
Цілий розсип найстаріших парків знаходиться і в Україні. Зірка першої величини серед них - Софіївка під Уманню. Софіївку бережуть вже більше 200 років. Парк включає близько 130 видів деревних порід, він знаменитий і відвідується численними туристами.
В Україні чимало й інших стародавніх парків, що мають статус пам'ятників садово-паркового мистецтва. У реєстрі парків - пам'ятників України значиться 286 парків і ботанічних садів. Серед них кілька парків Чернігівщини. Познайомитися з ними можна, прочитавши тематичний збірник
„Старовинні парки Чернігівщини''. Також на книжковій виставці представлено збірник ''Старовинні парки Київщини''.
Захоплююче й докладно знайомить про сади й парки України рубрика журналу „Квіти України'' - „Сади і парки''. Тут зібрано матеріал про всі області України, у тому числі й Харківську.
У ХХ столітті створення парків у містах та їх околицях стало обов'язковим містобудівним елементом, ефективним прийомом прикраси і оздоровлення міського середовища. Розвинулась мережа ботанічних садів і дендраріїв, спрямованих на розв'язання цих завдань. Мрією про те, ''що буде світ - зелений, добрий, парковий'', ділиться з нами автор книги ''Растения крымских парков. Четыре времени года''. Це один із кращих путівників по кримській парковій флорі.
Увазі допитливих читачів також найбільш відомі книги фахівців садово-паркового мистецтва.