15/10/2020
Хто вони – герої картини Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану»
Зустрічі в «Бібліотечній онлайн альтанці»
Ілля Рєпін писав: «…ніхто на всьому світі не відчував так глибоко свободи, рівності й братерства, як козаки».
З 1880 року Ілля Рєпін розпочав свою роботу над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султану» з неквапливої та тривалої серії ескізів і підбором моделей.
Позувало Рєпіну для картини багато відомих особистостей. Зокрема, для центральних персонажів художник вибрав історика Д.І.Яворницького — писар, а за отамана Сірка — самого київського генерал-губернатора М.І.Драгомирова. Для усміхненого козака у білій шапці позував журналіст і письменник В.О.Гіляровський.
Перший закінчений ескіз олією з’явився в 1887 році. Рєпін подарував його Яворницькому. Пізніше Яворницький продав його П.М.Третьякову, і зараз він висить у Третьяковській галереї.
Основний варіант картини був завершений в 1891 році. Доля полотна склалася вдало. Після шумного успіху на декількох виставках в Росії та за кордоном, картину в 1892 році купив імператор Олександр III. Картина залишалася у царських зібраннях до 1917 року, а після революції опинилася у зібраннях Державного Російського музею.
Ще не завершивши основний варіант, Рєпін у 1889 почав працювати над другим, роботу над яким він так і не закінчив. Це полотно трохи поступається за розмірами початковому варіанту.
Другий варіант «Запорожців» художник спробував зробити «історично достовірнішим», але явно виявився незадоволений результатом і кинув на півдорозі. Зберігається він зараз у Харківському художньому музеї.