08/08/2013
Та, що пильнувала ватри
Книжкова виставка до дня пам’яті Лесі Українки (1871-1913)
З 1 по 12 серпня 2013 року в читальному залі Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки усі справжні шанувальники вітчизняної літератури мають змогу відвідати книжкову виставку «Та, що пильнувала ватри», присвячену 100-літтю з дня смерті видатної української поетеси Лесі Українки.
Лесю Українку (її справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) можна з повним правом назвати унікальним явищем українського літературного процесу кінця XIX – початку XX століття. ЇЇ народження в сім’ї, всі члени якої не тільки цікавилися літературою, живописом, музикою, але і досягли певного успіху в цих видах мистецтва (мати Л. Українки – відома письменниця Олена Пчілка, дядько – видатний український вчений і громадський діяч М. Драгоманов) визначило увесь її подальший життєвий і творчий шлях. Ще коли Леся була маленькою дівчинкою, вона відкрила для себе прекрасний і загадковий світ рідної культури, в якому народні оповідання про лісовиків і русалок химерно перепліталися з безсмертними творами Т. Шевченка, Г. Гейне, А. Міцкевича, В. Гюго, Гомера та ін. Саме ці письменники стали першими вчителями геніальної поетеси, яка почала писати вже в 7-річному віці.
Ще в дитинстві Леся тяжко захворіла, тому все її подальше життя пройшло під знаком мужньої боротьби з туберкульозом кісток. Саме з цієї причини для її поезії найбільш характерними є мотиви незламності, непокірності, виклику долі. В віршах, поемах, драматичних творах Лесі Українки особисті почуття кохання, дружби, сподівань на краще та ліричні, сповнені замилування красою рідного краю пейзажі гармонічно поєднуються з тугою за долею Батьківщини, прагненням бачити її вільною та щасливою. Незважаючи на досить короткий вік, відведений їй, поетеса змогла створити справжні ліричні шедеври, такі, як «Лісова пісня», «Роберт Брюс, король шотландський», «Бояриня», «Contra spem spero» та ін., які своєю яскравою і емоційною мовою захоплюють і сучасного читача.
На виставці представлені сучасні видання переважної більшості творів Лесі Українки, що не тільки чудово оздоблені, але й містять критичні статті, а також літературознавчі праці, з яких можна дізнатися багато цікавого про її життя та творчі пошуки. Гостями виставки стали курсанти Інституту підготовки юридичних кадрів для СБУ України при Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого, які мали змогу не тільки докладно ознайомитися з експозицією, але й подивитися невеликий фільм про видатну поетесу та найбільш важливі віхи її біографії.
Додаткові матеріали
Каталог виставки
Скачати