29/09/2015

Дейзі-бібліотеки - це реально

Семінар для бібліотечних працівників

29 вересня 2015 року в Харківській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся семінар за темою «Дейзі-бібліотеки». І хоча зустріч проводилась для співробітників бібліотек, цікавою вона була б для будь-якої людини, адже питання, які розглядалися, носили загальнолюдський характер.

 

 

Семінар складався з двох частин: перша була присвячена створенню перших українських дейзі-бібліотек, у другій йшлося про ексклюзивне навчання незрячих людей.
На початку керівник «Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з обмеженими можливостями» НУ «Львівська політехніка» Потимко Оксана Збігневна розповіла про проект та розкрила поняття дейзі-книг. Виявилося, що це – аудіо книги, які більш-менш урівнюють можливості зрячої і незрячої людини, наприклад, в них незрячі люди можуть швидко знайти потрібну сторінку. Було проведено цікавий експеримент, і виявилося, що незряча людина швидше виконує це завдання, ніж бібліотекарі, які шукали ту ж сторінку у звичайній книзі.
Про стаціонарні та портативні дейзі-плейери, які відтворюють книги у текстовому та аудіо форматі, а також мають ще ряд можливостей, розповів технік центру Хімка Петро Володимирович.
Далі учасники семінару почули про проблеми нестатку книжок для незрячих дітей та переглянули фільм про дівчинку, яка вчиться у класі разом із зрячими дітьми в звичайній школі (технічна підтримка: інженер центру – М.Ю.Сидоряк). Дуже зворушливою була розповідь вчительки Великолюбінської ЗОШ Городецького району Львівської області – Ліщинської Галини Михайлівни, яка навчає цю дівчинку. І хоч її виступ більш орієнтований на педагогів, але зацікавив усіх присутніх.
Потім Оксана Збігневна продемонструвала, як незрячі люди користуються шрифтом Брайля та працюють на комп’ютері за допомогою спеціальної програми. Бібліотекарі мали змогу взяти участь у тренінгу, задіявши тільки відчуття дотику та слуху. Виявилося, що без зору виконати завдання дуже складно. Також присутні подивилися відео ролік з виступами незрячих учасників проекту «Відчинилося життя», що його кілька років тому започаткував оркестр львівського Театру імені Марії Заньковецької.
Наприкінці Оксана Збігневна поділилася, що їх центр має на меті створення фондів для незрячих людей у звичайних бібліотеках, і що незабаром обласні бібліотеки, в тому числі Харківська обласна універсальна наукова бібліотека, отримають у подарунок книжки, написані шрифтом Брайля. Також вона звернулася із проханням до усіх небайдужих допомогти збільшити фонд аудіо дейзі, для чого бібліотеці були надані необхідні матеріали. З їх допомогою будь-яка людина може створити аудіо книгу для незрячих, щоб потом передати в «Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з обмеженими можливостями».
У семінарі взяли учать співробітники бібліотек м. Харкова та представник благодійної організації «Фонд родини Нечитайло».

 

Проекти, програми