14/05/2012
„Диво дивне – бузок”
Книжкова виставка, присвячена 110-річниці з дня народження Л.І. Рубцова, автора проекту знаменитого саду бузків.
З 14 по 26 травня у Харківській обласній універсальній науковій бібліотеці розгорнуто книжкову виставку-букет „Диво дивне – бузок”.
Бузок... Улюбленець наших садів! Він починає розпускатись вже з перших весняних теплих днів, знаменуючи прихід багатої на дари весни, бажання жити, творити, любити.
Відомо, що в культуру бузок вперше був введений в садах Константинополя, звідти у 16 столітті його привезли до Європи. Свого часу дворянські садиби утопали навесні у бузковому „морі”. І зараз майже у кожній оселі, кожному садку знайдеться кущ цієї величної у своїй красі рослини.
У травні, коли зацвітає бузок, для багатьох у нашій країні стало вже традицією – помилуватись цим видовищем у Національному ботанічному саду. Сад бузків (Сірінгарій) - одна з найдекоратівніших колекційно-експозиційних ділянок саду, яка за кількістю сортів дещо поступається окремим зарубіжним колекціям, але за витонченістю планування, за пишністю кущів та надзвичайно рясним щорічним квітуванням і красою пейзажів, що його оточує, залишається неперевершеним.
І мало хто з відвідувачів знає, що цим весняним святом квітів вони завдячують його творцю – селекціонеру, талановитому ландшафтному архітектору, доктору біологічних наук Леоніду Івановичу Рубцову. Він плідно займався селекцією бузку і за створення унікальної ландшафтної композиції „Сад бузку” у 1967 році був нагороджений Дипломом Спілки архітекторів „За кращу роботу у галузі архітектури”.
Л.І. Рубцову належить понад 50 наукових праць, він написав і видав 14 книг. Серед них найпопулярніші „Садово-парковий ландшафт”, „Виды и сорта сирени, культивируемые в СССР”, „Справочник по зеленому строительству”. Ці видання представлені на виставці, присвяченій 110-річниці з дня народження Л.І. Рубцова, розгорнутої з 14 по 26 травня у Харківській обласній універсальній науковій бібліотеці. Доповнено експозицію статтями із сучасних часописів „Квіти України”, „В мире растений”, „Цветочный клуб”, що висвітлюють секрети вирощування, розмноження та догляду за бузком,
Пишна велич бузкового цвітіння надихала на творчість поетів, письменників, художників. „И веет от стихов сиренью...” – на виставці представлені поезія О. Блока, Б. Пастернака, А. Вознесенського, прозові твори О. Купріна „Сирень”, М. Зощенка „Сирень цветет”, в яких оспівується краса бузку. Чудовим доповненням до виставки стали композиція із квітів, репродукції картин на тему бузку та альбоми Врубеля, Кончаловського, Клода Мане, у творчості яких теж знайшлося місце для бузку.
Для тих, хто захоплюється вишивкою, на виставці представлені схеми вишивання бузку із періодичних видань „Вышиваю крестиком” і „Вышитые картины”, що знаходяться у фонді технічної та сільськогосподарської літератури бібліотеки.
Символічно представлено в експозиції книгу французької акторки Мілен Демонжо „Харьковская сирень”. Це книга – про дивну долю її матері, уродженки Харкова, та про весняне місто, що потопає у бузку.