05/03/2014
Ім’я Шевченка на карті міста
Віртуальна екскурсія
2014 рік в Україні оголошено роком Тараса Шевченка.
9 березня ми будемо святкувати 200-річчя від дня народження видатного сина українського народу. А напередодні в закладах культури та мистецтва Харківщини проходять заходи, спрямовані на популяризацію творчого надбання та вшанування пам’яті великого українського поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка.
5 березня 2014 року у читальній залі Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулась віртуальна подорож „Ім’я Шевченка на карті міста”.
Т.Г. Шевченко ніколи не бував у Харкові, але його ім’я залишило свій слід на карті нашого міста: вул. Шевченка, парк Шевченка, пам’ятник Шевченку, театр ім. Шевченка, завод ім. Шевченка.
Присутні на заході здійснили віртуальну прогулянку цими місцями, прослухали історію виникнення кожного з них та дізнались чим сьогодні живуть харківські „однофамільці” великого генія.
Вулиця Шевченка з’явилась на карті Харкова у 1961 році. Тоді об’єднали в одну три харківських вулиці і назвали її на честь Великого Кобзаря до 100-річчя від дня його народження.
Одним з найстаріших зелених масивів, що знаходиться у центрі Харкова – є Парк імені Шевченка. Університетський сад, як він називався до революції, було закладено одночасно із заснуванням Харківського університету у 1804 році. Парк Шевченка – це невід’ємна частина нашого міста. Прикраса саду – чудова каштанова алея, яка веде від пам’ятника Шевченку до будівлі університету, є в саду і дуби-велетні, вік яких сягає понад 200 років. Один з них росте поряд з пам’ятником Кобзарю. Сьогодні – це улюблене місце відпочинку харків’ян та гостей міста.
Справжньою окрасою Харкова, його гордістю став величний пам’ятник Тарасу Шевченку. Його було споруджено зусиллями творчого колективу – скульптора Матвія Манізера та архітектора Йосифа Лангбарда та урочисто відкрито 24 березня 1935 року.
Нині важко собі уявити Харків без пам’ятника Великому Кобзарю. Монумент органічно вписався в пейзаж парку, що його оточує, та міський архітектурний ансамбль.
А на початку вулиці Сумської, там, де з нею з’єднується Театральна площа, знаходиться Харківський державний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка.
Його було створено у 1922 році у Києві, як театр «Березіль» Лесем Курбасом. Чималий вплив на формування колективу та творчого методу театру мала саме творчість Шевченка. У 1924 році Лесь Курбас здійснив постановку шевченкових «Гайдамаків», яка стала новим етапом в історії українського театрального мистецтва.
Харківський театр ім. Т.Г. Шевченка – один з найстаріших в Україні. Свій перший театральний сезон театр розпочав у жовтні 1926 року. Ім’я Шевченка він носить з 1935-го, а у 1974 році театру було присвоєно звання академічного. Його артисти несуть живе шевченкове слово в народ, вшановуючи генія української літератури.
У 1900 році у Харкові споруджено ХПЗ ім. Шевченка. За час свого існування, в роки радянської влади завод перетворився в одне з провідних підприємств країни по випуску приладів різного призначення від телевізорів до устроїв, які використовувались у космічній техніці.
У 1922 році йому було присвоєне ім’я Т.Г Шевченка. З розвалом СРСР підприємство вижило, незважаючи на скорочення об’ємів виробництва. З 2008 року завод став збитковим. Сьогодні, на жаль, ХПЗ ім. Т.Г. Шевченка – банкрут.
Ось такий він, Шевченко на карті Харкова.
Уважно споглядає з висоти свого п’єдесталу на місто та його жителів, і, здається, входить у наше сьогодення. А біля його підніжжя, не зважаючи ні на що, вирує життя: звучить духовий оркестр, зустрічаються ветерани, випускники, проходять екскурсії, призначаються побачення, граються малюки – ті, що будуть наглядати за містом у майбутньому.
До 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в Харківській ОУНБ розгорнуто книжкову виставку-вшанування „Шевченко – поет, Шевченко – художник”, де у великому обсязі представлені видання його творів, що зберігаються у фондах бібліотеки.